31 Ocak 2012 Salı

öneri

An itibari ile twitter aleminden hatırlatılan bir film ve buna ait bitiş müziği. Tavsiye kısımlarından pek anlamam ama sinemayı seviyorum ben arkadaş diyen her yiğidin muhakkak bir kere olsun kafa yorması gereken bir film. Film yazısını yazmak benim açımdan zor , kapasitem elvermez ciddi anlamda. Fakat filmin bitiş müziği nasıl bir film izleyeceğinize dair hafif bir fikir bırakır nasılsa. Önce kulağın pasını silelim sonra sinemanın keyfini yaşarsınız.

29 Ocak 2012 Pazar

can sıkıntısı

yarının gelişi bugünden bellidir diye bir söz vardı eğer yanlış hatırlamıyorsam ve bu önermeyi doğru kabul edersek ben yarın bittim saygıdeğer okur ahalisi. Muhtemelen bugün benim gibi yüz milyonlarca insan sinirlenmiş,kavga etmiş,bağırmış,çağırmış yine işini yapmaya,iletişim kurmaya,çayını kahvesini içmeye devam etmiştir. Önermeye dönersem bugün ettiğim kavgaya bakarak yarın muhtemelen toplucak dayak yenilen bir ortamın ortasında kalabilirim. Bugün fazlaca bağırdığımdan agresifce ona buna laf yetiştirdiğimden bu çıkarımları yapıyorum tabii yoksa şurada kahincilik oynamaya niyetim yok elbette. Yazıya başlarken de dur sonucu nereye gidecek diye başladım önerme gibi yazının sonu başından belli olur dedim nereye bağlayacağımı da bilmiyorum :))

Neyse agresiflik bana harbiden fazla zarar veren bir davranış. Bazen kendime ne kadar kızsam da özellikle yaptığım işte veya sevmediğim dialoglarda çok çabuk agresifleşiyorum. Agresifleştiğimde elbette öyle kırıp dökmüyorum veya en azından öyle sanıyorum ama böyle dipten vurucu cümleler kuruyorum. Sanıyorum big bang theory izlerken en çok sheldon cooper dan gelen "sarcasm" kelimesini bu yüzden çok seviyorum. Anlamını uzun uzun anlatmaya gerek yok zaten bütün forumlarda,sözlükler filologlardan sokak ağzı konusunda uzman arkadaşlara kadar herkes açıklamış bir zahmet bakıverin.

Tekrar dönersek kendimi fazla zeki sanıyorum böyle anlarda ve kurduğum cümlelerden sonra kavga esnasında kıs kıs gülmek istiyorum ne hikmetse. Belki bunu okuyan biri vay narsist pezevenk sen nesin la dese sempatik bulduğum için lağım faresi kıvamında cevap verebilirim ama hep beni böyle düşündürmeye sebep olan kavga veya tartışma durumlarında verdiğim cevaplardan sonra aldığım övgüler hacı. Ben değilim yani kendimi öven , alkışlarla yaşıyorum resmen. Bu arada götümü ciddi manada kaldırıp arşa doğru yola çıktım sayılır ama birazdan iner muhtemelen bir kaptandan fırça yiyip cevap veremeyince :))

Neyse agresiflik kötü hafızlar, bak mesela ben babaannemle uğraşıyorum arada bir sırf o agresifliği yüzünden okmeydanı ssk acilinde tanıdığı agresif hasta bakıcılar oldu kadıncağızın. Stres yapıyor en nihayetinde ve bu da şeker,tansiyon ve vb. stres hastalıklarına sebebiyet veriyor. Kendisi ile onu konuştuğumda yapma hacı etme hacı dediğimde de bana güzel bir şekilde "aaa pissiimmm" diyerek hadi lan yaşın genç asıl sen yapma imasında bulunuyor. Ona rahatça ya hacı 40 yaşından sonra ölsem umrumda olmaz beni rahat bırak diyemiyorum tabii tekrar agresiflik yapıp tansiyonel bir vaka yaşamamak için. Ama kişisel fikrim bu benim mesela ; ne yapcam la 40 yaşımdan sonra bu hayatta ben hadi bilemedin 50 ne yapayım ben o yaştan sonra valla anlamsız geliyor bana.

Bu konuyu derinleştiresim geldi benim şimdi ; ben kendi adıma hayatta yapacağım bir çok şeyi 40 yaşıma kadar yayıp sonra kendimi pamuk tıkama vakasına bırakmak istiyorum. Bunu söylerken ahahah dikkat çekici bir fikrim olsun diye söylemiyorum gayet mantıklı bir tezim var bununla ilgili ; "gerçek sosyal adalet sağlansın istiyorsanız insanlar en fazla 50 yaşına kadar yaşasın". Çok boktan bir tez gibi görünebilir ama değil valla insanları 65 yaşında emekli etsek 50 yaşında öldürsek basit bir hesapla devlete kalan karı düşünsenize lan. O parayla daha yüksek bir standart tutturulabilir tabii neden olmasın. Hımm bu ülkede olmaz diyenleri duyar gibiyim o zaman siktir et olmasın bu ülkede yaşayın 80 yaşınıza kadar banane sonra da devlet bize bakmıyor demeyin 70 yaşınızda falan. Sağlık çok para,emekli geçinemiyor gibi argümanlarla devletin karşısına çıkmayın valla. Ben devlette çalışan biri olsam öl artık ne gerek var bu yaştan sonra yaşamana diyebilirim çok rahat bir şekilde tüm kalpsiz ve vicdansız tavrımla :))

Dur sanırım bir yerlere bağlanacak bu muhabbet biraz daha denemeye devam edeyim. Şimdi ben ortayı bularak 45 yaşımda ölmeyi planlarsam eğer neler yapardım o yaşıma kadar diye bir düşüneyim ; evlilik,çoluk çocuk falan geçiniz hacılar olsa iyi olur ama ben 45 yaşımda ölmek istiyorum diye söyleyince de hatun manyak mı mal varlığı olmayan bir sapık ruhlu ile evlenmeyi kabul etmeye. Mesela Macchu Picchu'da ramazan geçirsem acayip olmaz mı 45 yaşında ve sonra orada ölsem ibadetimin en huzurlu yerinde. Cidde'de çapkınlık yapsam böyle yakalanmaktan korkar halde 33 yaşımda. 37 yaşımda mesela bir barcelona - real madrid maçında sahaya girip çıplak koşsam değişik olmaz mıydı lan. 34 yaşımda sundance bağımsız film festivaline katılıp kahrolsun Gus Van Sant diye bağırsam juri üyelerinden tokat yer miyim acaba? 41 yaşımda kışın ortasda Norveç'te o hamamdan çıkıp buzlu suların içine atlayan soğuk karakterlerle dedeler oynasam kalbim dayanır mı? neyse hacı bu liste uzar gider yavaş yavaş bilmediğim sona geldim zaten.

Sonuç ; agresif olmayın , kırıcı olmayın önce adam olun adam. Sevin , okşayın , sevişin , öpün , koklayın ne gerek var gerginliğe. Yaşayın hayatı 40 yaşında sona erecek ve hep güçlü kalacakmışsınız gibi.

öptümss byee..

28 Ocak 2012 Cumartesi

TFF 26 OCAK KONGRESİ

Bu olay üzerine dünya kadar şeyler söylendi edildi malumunuz. Kimisi ikiyüzlülük yaptı diye bağırdı , kimisi kulüp başkanını tehdit etti , kimisi adalet bekçilerine hürmet etti gibi iğrençlikler had sayhadaydı. Fakat o toplantıdan sonra aklımda kalan en büyük söz sevgili hocamdan geldi ;
Yöneticilere ithafen : sizler gelecekte var olmayaksınız biz buralarda var olacaz. Bizim sermayemiz para değil,itibarımızdır bunu kaybetmeyelim.

konuşmanın tamamı arada hatırlamak için ;

25 Ocak 2012 Çarşamba

kamu spotu ve ali kaptan

Tanımlar ;

Kamu Spotu : devletimizin bizi bilinçlendirmek amacı ile tvlerde dönen manalı yayınları. böyle sigorta,deprem,fakir okumak isteyen çocuklar falan temalı reklamlar işte.

Ali Kaptan : Öyle bir zaman geçiriyor ki attığın vuruyor diye tespitlediğim dizi karakteri. Bugüne kadar 3-4 bölümüne şahit olduğum bu bölümlerde 1 tecavüz , 2 bebek , 1 adam öldürme , 1 gemi kazası yapabilen büyük insan, fenomen.

Şimdi ne alaka diyenler için şöyle söyliyeyim ; şimdi sayın başbakanımızın bizden en fazla istediği şey nedir ;3 çocuk hatta bunu sınır koyan sayın başbakanımız, ayrıca Başbakanımızın hakimleri tecavüz konusunda 13 yaşında kızlara utanmasa hapis cezası verecek tecavüz edenin yerine. İşte cezalarda garip indirimler, bir taraftan neden hapishane de oldukları belli olmayan insanların yıllardır silivriden el sallamaları falan. Kıssadan hisse boşuna rtük diye bağırıp çağırmayın talep ettiğiniz aile bireyi için en muhteşem çizim ve yazımlardan birisi Ali Kaptan'dır. Şu diziden bir kaç parça kolajlayıp kamu spotu diye yayınlasalar garip karşılar mıydınız ?

24 Ocak 2012 Salı

İronik Adam

Hislerin gitgide köreldiği, göğüs kafesinin sınırları zorladığı bir akşamdan geriye kalan, anlamını uzun zaman önce yitirmiş bir tebessümün sahibi, ben.
Elindeki kül olup bitmiş sigaraya aldırış etmeksizin, aklından geçenleri pervasızca yazıya döküyor olmasının verdiği hazla, orgazmın doruklarına ulaşmayı arzulayan bir beden.
“Kronik tatminsizlik” teşhisi konmuş bir beden.
Benliğini yitirmiş, tam anlamıyla kaybetmeye yüz tutmuş olmanın yanı sıra, bulunduğu duruma kontrast davranış sergileyen ego dalgalanmaları eşliğinde dans edercesine…
Kelimesiz fikirlerle dolup taşan, birşeylerin devamlılığını sağlamaktan yorulmuş, bunalmış, solgun göz bebekleriyle sadece günü kurtarmaya çalışan, kime, ne yararı olabileceğini düşünmeye koyulmuş, sonraları sıkılmış, dağınık bir odadan farksız, içi boş bir beden.
Mevsimi gelmediğinden henüz olgunlaşmamış bir meyve misali. Tatsız, anlamsız…
Sol elinde, anlamsızlıktan çürümeye yüz tutmuş bir bedenin, başka bir bedende yarattığı göz kamaştırıcı tazelikteki beklentilerden oluşan bir demet ironi…

22 Ocak 2012 Pazar

bir futbolsevere yapılmış sistematik yıldırmanın tarihçesi

"bu yazı bir isyan yazısıdır ve biraz uzun bir yazıdır. Bunu düşünerek ve sonuna kadar okumaya karar verip,sabrettiyseniz buyrun , kolay gelsin, teşekkürler. "

yıl 83 ben doğmuşum. bu kısımdan sonraki 5 yılı pas geçiyorum çünkü kronolojik sıralama futbol sevgisinin büyümesine dair notları içerir o yüzden asıl olay 88 yılında başlar.

İlk izlediğim futbol maçını hatırlıyorum. Maç kimlerin arasında bilmiyorum ama bildiğim şey sarı kırmızı takımın maç sonunda durmadan sevindiği,bağırdığı,çağırdığı idi. 5 yaşında bir çocuk olarak hayatımda izlediğim ilk maçtı. Sarı kırmızı renkteki takımın sevinci beni de mutlu etmişti ve artık yavaştan tarafımı belirlemeye başlamıştım.

İlk unutamadığım maç diye sorsalar ; o meşhur prekazinin böyle omuzları ile sevindiği meşhur monaco maçı vardır. O maçın tamamını izlemişimtim baştan sona hatta köy evimizde tıka basa doluydu muhtemelen köyde az insanda televizyon olduğundan dolayıdır veya babamın muhteşem evsahipliğinden bilemem ama o ufacık halimle golden sonra ne kadar çok zıpladığımı ve kaç bebeyle sarıldığımı hatırlıyamıyorum. O zamandan sonra herkese ben galatasarylıyım demeye başlamıştım artık , tamam olmuştu yani herşey. Bu yıllarda okula başlayan ben babamın yokluğunu fırsat bilip dedeme pazardan o meşhur metin oktay çubuklusundan aldırmıştım. İlk formam oydu benim hatta canım dedemin hangi takımlısın diye sorduklarında hala bile biz ibrahimle aynı takımdanız gidin o size anlatır demesi de o formayı aldığımda ve devamında duyduğum en güzel şartsız kabuldür sanırım.

Sonrasında 90 lı yıllar başladı artık; topun peşine de koşmaya başladıkça hikaye derinleşmeye sevgi artmaya devam etti. Renkte değişiklik yok baba ne kadar bordo-mavi dese de ben en güçlü halimi sarı-kırmızı derken hissediyorum. Ne de olsa arkadama dedemi almışım hadi babam bişey desin de görelim.

90 lı yıllarda ilk unutamadığım maç muhtemelen Kosecki'nin deplasmanda Werder Bremen'e attığı gol ile meşhur Werder - Gs maçıdır. Rövanş maçı ve Rotario demeyin okuldan koşa koşa gelip de karda kışta o topun saplandığı anı sildim hafızamdan o kötü hatıradır hatırlamak istemem. Ama ik maç Kosecki'nin ceza sahası dışından vurduğu ve yerden giden topla babamın kucağına doğru yatmış benim fırlayıp bir hışımla düşmem babamın gülümesemesi ve bana senden bu gidişle fanatik olur cümlesini ilk defa kurması. Bu hatıraları direkt hafızadan yazdığım için net tarih araştırmasını google amcaya sorup yapmıyorum ama muhtemelen 93 yılı falandı sanırım. Belki daha da geçtir bilemedim şimdi. Maksat hatıraları direkt olarak yazmak o yüzden bu yazının amacı tarih ve kesin bilgi yerine hissiyatı vermektir ara bilgi olarak sunayım bunu da.

Neyse 90 lı yıllarda artık heyecan iyice kaplamaya başlamıştı bünyeyi!! hayatımda odamda ilk astığım poster papin mustafa idi mesela. Mutlaka hatırlar yaşı erenler , tanju dan sonra galatasarayımda var olan acayip golcüydü tek vuruş ustası muhteşem kocabey. Daha sonra yimpaş yozgat ta falan oynamıştı preko ile hücum hattını oluşturmuşlardı hey gidi günler hey. Her neyse 90 lı yıllar benim galatasaray sevgim ve futbol sevgisi tarihçem açısından keyifliydi elbet. Hem de çok keyifliydi. Mesela o Roma maçı her "Aldair"i gördüğümde sövüyorum hala nasıl yer etmişse içime yaptıkları o kavruk brezilyalının. O frankfurt maçı okocha daha bebeyken pıtır pıtır adamları geçerken böyle yampiri yampiri koşan "Uğur Tütüneker"in attığı gol ile elememiz güzeldi mesela. İlk bir birebir katılımcı olarak şampiyonluk heyecanına Sami Yen mabedinde şahit olmak için gittiğimizde Kuştepe'de bir yerde şampiyonluk maçını ancak izleyebilmemiz sarı kırmızı sever arkaşlarımla. Ljung abimizin golü ile 2-0 lık bir galibiyet ve 94 yılı sanırım şampiyonluk sevincimiz. Mesela o yıllara ait hiç hatırlamak istediğim şey o meşhur 8-0 sonucu ile yaşadığımız mağlubiyet , çocuk aklım ile bile ben böyle şey olur mu derdim hey gidi günler hey. Geri pas kuralının ilk uygulandığı sene TSYD kupası maçında Falco Götz ile attığımız galibiyet golu ile Fenerbahçe'yi yenmemiz mesela. Falco - Stumpf ikilisi ile şaha kalkan savunmamız ama herşeye rağmen Aykut Kocaman'a çözüm bulamamız.

Herneyse ben ilk defa stad heyecanını bir galatasaray taraftarı olarak İnönü stadında yaşamıştım. Meşhur o 97'de Arif Erdem'e çalınan penaltı ile İStanbulspor'u yendiğimiz maçtı ve hep ahh niye o maçtı be diye üzüldüğümü anlayan anlar şimdi. Her neyse maça gittiğimi babama söylediğimde babam bana stadın tarihçesini anlatıp bana en doğrusu İnönü'de izlemek demişti zaten. Her futbolsever orada ilk maçını izlemeli derdi bilmezdim tabi ne demek istediğini ama yılları okuyunca bütün o unutulmaz adamların orada doğup büyüdüğünü beraberce maçlar izlendiğini öğrendim ve babama tekrar saygı duydum. Gerçi ona göre imkan olsa Avni Aker'de yatsak ama olsun işte o kadarına imkanımız,zamanımız ve uygun yaşamamımız yoktu.

Evet güzel şeylere geri dönersek lise yılları ile beraber artık mabedin yolları tutulmaya başlanmıştı; En çok anlatmaktan hoşlandım hikaye Hagi ve Athletic Bilbao maçıdır zaten o maçtan sonra var olan kısık sesimden dolayı annemin maça gidişlerime ambargo koyma isteği de başlamıştı. Mahalle baskısı da yaşadık yani anlıyacağınız. 90lı yılların sonuna daoğru elbette bir sar-kırmızı taraftar olarak hayalimin ötesinde anlar yaşadık. Şampiyonluklar , Hagi gibi bir futbol değerine canlı şahitlik etmek , rekorlar ve güzel geçen yıllar. Sonunda da 2000 efsanesi ve tarihi zafer elbette.

2000'li yılların başında aslında bugün var olan pis kokular hafif başlamıştı. O zamanlar Desperado filminden kaçmış bir karakter Perez'den efsane sağ bek yaratan ordinaryüs Lucescu işaretlerini vermişti. Hatta yetmemiş çalışma arkadaşına bile dokundurmalar yapmıştı. Hep Serdar Bilgili gibi bir adamın neden futboldan çekildiğini merak eden ben bugün Demirören gazcı amcayı görünce daha iyi anlıyorum mesela. Yaş itibari ile 20 li yaşların başına gelmiş , yine futbolu seviyor ama nedense böyle hafif hafif kıllanmalar yaşamıyor değildik. Muhtemelen aklımız daha fazla yettiği içindir veya artık daha rahat ve alenen bu işlerin yapıldığından beridir bilemem ama kesin olan tiksinme ve başka yönlere özellikle televizyonda başka ligleri izlemeye doğru meğil kaymaya başlamıştı. Gs maçı varken herhangi bir eylemi yapmaktan imtina eden ben 2000 li yılların ortasından itibaren bu düsturu kaç kez yerine getirdim sayılabilecek kıvamdadır.

Futbol sadece futbol değildir diye malum lafın daha farklı yorumuna iğrenç bir coverına şahit olmaktaydık artık. Ben domestic mücadeleleri izlemek istedikçe zorla başka ligleri izlemeye zorlanıyorduk kokudan. Sarı kırmızı sevdam , rakiplerimiz her kulüpten de bu sesler ve kokular geliyordu işin daha da kötüsü. 8-0 biten ankaragücü maçı sonrası çocuk aklımla bile olmaz diyen ben , garip ligden kurtulmaları , şampiyonluk yolunda kaleyi açan Kayserispor takımını, Denizli faciasını , Beşiktaş'ın efsane 101.yıl kaybedişini , Trabzonspor'un Kadıköy'de doğranarak ligden uzaklaştırıldığı zamanları hatırlıyorum onca güzel 90 lı yıllar hikayesinden sonra. 90lı yıllar elbette sıkıntılıdır bilemem ama ben o zaman yaşadığım her futbol dakikasından keyif alıyordum. Kısfmet lafını duymak için Hayrettim röportaj yapsın diye bakıyordum televizyonda. Futbolu taraftarlıkla seviyorduk ve hatıralarımız hep güzeldi anlıyacağınız.

Ve nihayet gelelim bugünlere. Ben bu sene maç takvimini bile takip edemez oldum. Bir gün eve girdiğimde Eboue gol atmış Gençlerbirliği'ni yenmişiz ama ben maçtan haberdar değilim. Ben bu sene ligi izlemek yerine ikinci Fatih Terim döneminde Almaguer'in stoper olarak oynadığı resil rüsva Galatasaray'ı izlemeyi tercih ederim. Şu hali ile bu lige katlanamıyor ve futbol denilen rezaletin bu denli hatalar ve utanmazlıklarla yönetilmesine tahammül edemiyorum. Bugün ben futbolsever olarak o kulüpler birliği ve futbol federasyonu denilen yerlerde görev yapan adamlardan daha çok futbolu seviyorum ve hazmediyorum. Fakat bu utanmaz adamlar karşımıza geçip herkesin şike veya teşvik yaptığını kabul edip affedip geçiştirmeye çalışıyorlar. Siz kimsiniz ey dalkavuklar , siz kendinizi ne sanıyorsunuz da bizim için kutsal bir faaliyetin içine sıçma ve sıçtığınızı sıvama hakkınızı kendinizde buluyorsunuz. Bu yukarıda bahsettiğim hatıraları niye anlattım biliyor musunuz , bugün benim yeğenim veya küçücük bir çocuk yaşananlar ve bu işbilmez adamlar yüzünden bu hatıraların hiçbirini yaşamayacak. 2000 li yıllarda futbol izleyen bir çocuk yarın büyüdüğünde futbol anlat baba dendiğinde sadece Messi diyecek , Ronaldo diyecek. Ben bilmez miydim geçmiş dünya kupaları,avrupa şampiyonaları,Klinsman'lı Tottenham'ı, Bergkamp'ı burada yazmayı ama benim kahramanlarım ilk sırtıma geçirdiğim formayı terleten,o formayı hakkı ile terleten adamlardır. Bu terbiyesiz yönetenler gibi terlemesin ama biz kazanalım mantığını yaşayanlar değildir kahramanlarım. Ben Gütschow denilen almanın dönüp vurduğu topun gol olarak Kadıköy ağlarına gittiğini anlatmak istiyorum. Hakan Şükür'ün saniyelerce havada asılıp Bologna'ya attığı golün anını nasıl içimde yaşadığımı anlatmak istiyorum. Bülent Korkmaz Galatasaray'ın başına geldiğinde neler hissettiğimi bu blogun arşivinde görürsünüz aramaya inanırsanız.

Velhasıl kelam ; bugün Lefter'i anan terbiyesizler yarın Lefter gibi efsaneleri anlatamayacak bundan haberi olmayacak nesilleri kendi elleri ile yaratıyorlar ah keşke bilseler. Baba Hakkı'nın mezarına gittiğinde birisi sağdan 58.madde dese acaba yüzü kızaranlar olacak mıdır koskoca "semtte" ?. Metin formasını Sinyor'a verip sarı-lacivert çubukluyu sırtına geçirip gördüğü saygıya cevap verdiğini anlamayan takımdaşlarımın bugün düşsün pezevenkler,gebersin ibneler diyeceğine acaba bu işin içinde ne kadar temiziz diye kendilerine sordukları sorular var mıdır acaba ?

Sonuç ; Bir futbol aşığının sistematik biçimde nasıl yıldırıldığını okudunuz,yarın ne olur bilemem ama bizden yarım puan bile silemez diye höyküren Özdemir abim,siz kaç milyon insanın aşkını sildiniz bir cümlenizle sizin puanınızı silseler ne silmeseler ne ah bir de bunu bilseniz. Kaç insan televizyonu açtığında bu rezaleti gördüğünde yazık,ayıp diye hayıflanıyor bir bilseniz. Düşürmeyeceğiz diyen çok akıllı yöneticler yarın hangi yüzle stada gelmiyorlar,seyircimiz neden istifa diye bağırıyor şeklinde şikayet ederse cevap olarak kafanız mı güzel desek ne düşünürler acaba? bu kadar insanın eğlencesini,tutkusunu,hayata dair en önemli sosyal aktivitesini kişisel hırslarınız,iş çıkarlarınız ve manasız güç gösterileriniz için aldınız ya elimizden allah sizi bu makamlarda bir daha görmek nasip etmesin.

21 Ocak 2012 Cumartesi

secrets


soundhound'un elle tutulur yanlarından, ya da fashion one güzel şeyler çalıyor arada:) cumartesi akşamı daha farklı düşünceler getirir genelde, ama hem havanın kapalı hem de yarınki günün pazar olmasına rağmen iş günü olmasının getirdiği farklılıklar var. hava kapalı demiştik, o zaman önce fashion one'ı sonra kendi havamızı açıyoruz.

20 Ocak 2012 Cuma

Kardeşim Hrant!


Kardeşim Hrant! İşte "bir tek Ermeni'nin ölümü bile" bize neler öğretiyor. "Topluca öldürülseydiniz" daha neler olurdu kim bilir. Senin öldürülmenle, senin ölümünün siyasi bir malzeme yapılmasını birbirinden ayıramayan; senin ölümünle, başka siyasi suikasta gidenler birbirinin zıttı durumdaymış gibi karşılaştırma yapan; senin ölümüne gösterilen samimi ya da samimi olmayan ilgiyi, şehit cenazelerine gösterilen ilgiyle karşılaştıran, belki de "bizim şehit cenazelerimiz niye bu kadar kalabalık değil lan" diye iç çeken bir sürü denyo arkadaşım var benim. Ama hiçbirinin aklından, Ermenisi Türkü ya da Kürdü, "niye ölüyor kardeşim bunlar" diye sormak geçmiyor. Ve kötüsü, kendilerinin Kürde ya da Ermeni'ye diş biledikçe, bu ölümlerin altında yatan nedenleri söylem olarak yeniden ve yeniden yarattıklarının, "faşistleştiklerinin" farkında değiller. Ve daha da kötüsü, senin Anadolulu bir Ermeni olarak "bu topraklarda gözünün olduğu, ama götürmek için değil gömülmek için gözünün olduğunu" bilmeyen bu yamyamlar sürüsü, buldukları ilk fırsatta yurt dışına def olup gidecek kadar çok seviyorlar memleketini. Senin yargılanma gerekçe olan makale dizini, senin kadar "Türkçe bilmedikleri için" kaba etlerinden anlıyorlar. Ve en sonunda, bütün iddia ettikleri o "Türklük"e dair hiçbir kültürel değer taşımadan onun savunuculuğunu yapıyorlar. Birgün, ölenlerin "kimlerden olduğunun" sorulmadığında bir şeylerin düzelmeye başlayacağını bilmiyorlar. Kusura bakma Hrant, biraz feysbuk devrimciliği yaptım ama burdan boşaltmam gereken biraz gazım vardı...Halil AKKURT(sevdiğim bir dostum)

19 Ocak 2012 Perşembe

twitterda el clasico

yukarıdaki resim maç bittikten bir yarım saat sonra alınmış TT resimleri. hani farklı gezegenlerinde TTleri olsa eminim ona da girecek artık bu maç. bu iki ezelden düşman, gittikçe de düşmanlaşan takımın her sene maksimum ve üstüste maç yapması "tesadüf"lerden çok uzak sebeplere dayanıyor hissini de güçlendiriyor. 
kızlar bu sözüm de size, nereye giderseniz gidin kaçış yok ofsaytı öğreneceksiniz:) ya da aşağıdaki veriyi dikkate alarak amerika seyahatinizin planarını yapmaya başlayın derim.karalama defterinden


Evrim teorisinde açıklanamayan tek organ gözdür. Bu veri ile bir organı külliyen yargılamak veya bundan bir sonuca ulaşmak zor ama bunun sebebi en derinden hissettiğini seçtiği içindir muhtemelen.
Şöyle düşünün ; bir su birikintisi iki kıtayı birleştiren. Tertemiz bir güneş bu su birikintisine vururken üzerine martıların balevari bir resitaline evsahipliği yapacak kadar etkileyici. O kıtaları birleştiren muhteşem güzellik onu seyre dalmak için çırpınan insanları bir kıtadan,bir kıtaya taşıyor belki de binlerce , on binlerce hayran an itibari ile o keyfe dalıyor. Bunların hepsi bir gözün baktığı şeyler olsa gerek.... Bir de gördüğü bir şey var ;

"tıpkı bir erkeğin güneş ile ayın ilişkisini bir doğa olayı olarak görmesi bir kadının ise güneşi aydınlık ayı ise içindeki hislerin karanlık tarafı olarak görmesi gibi.. dikkatinizi başka bir şeye yöneltmiş olursunuz ya da karşınızdaki şeyin faydasız bir deneme olduğunu bilseniz bile başka tarafa bakmamaya direnirsiniz..üzerine hikayeler,şiirler yazılan bir manzaranın tam dibinden , en güzel görüntüye sahip bir alanda o muhteşem görüntüyü bırakıp .... Zorlu , belki de sinir bozucu , kavgalarla dolu , üzüntülerin en derinini yaşayabileceği, küfrettirecek kadar engelli bir dünyaya bakıp kaybolduğunu gören gözler....Bir kere göz, gören insan için kalbe giden ilk yoldur. Göz, kokuya veya dokunmaya sıra gelmeden aşkın yönünü tayin eder. Gözünüzün izni olmadan kalbinize gidemezsiniz... Çoğu aşığın dediği gibi.." evet o gözler...."Yanında derya dururken ab-ı hayat deyip sevgilinin gözlerini gören gözler....... "

17 Ocak 2012 Salı

asabiyete devam

bugün kar muhabbeti yüzünden twitter da okuduklarımdan sonra böyle bir yazı yazma hissiyatına kapıldım. Twitter vasıtası ile başlangıç amacı ile şunu yazmıştım ;

"Kar yüzünden İstanbul'a isyan eden tüm insanlara çok sert laflarım var ama şu başlangıç yeter;sen ne kadar iyisin sosyal yaşam için pezevenk"

Şimdi burada ucunu açık bıraktığım devam eden cümleleri yazıcam. Şimdi ben öyle avrupada fellik fellik dolaşan bir insan değilim ama özellikle bu kış şartları açısından bu ülkede yaşamak için uzak durulması gereken 3 ilinden birinde yaklaşık 6 sene yaşadım. Kar yağışı ve onun getirdiği zorluklar ile imtihanım sağlamdır yani. Her neyse bugün mesaide olduğum için ben pek hissetmedim ama istanbul ikametçileri kar ile olan imtihanını twitter olsun,facebook olsun her yerde alenen ve sitemkar bir şekilde anlattı ben de kah gülerek,kah sinirlenerek kah kafamdan dumanlar çıkarak takip ettim. Ha diyeceksiniz ki sana ne oluyor lan işine gücüne baksana !! evet ama can sıkıntısı işte ne yapacan böyle takıntısı oluyor insanın her şartta.

Her neyse ortak karar bugün İstanbul'un bir kar yağışı sonrası felç olduğu allahım bu ne çiledir , bizi yönetenler hiç ders almamışlar , bize neden bu işkenceyi çektiriyorlar falan filan. Yakında utanmasa insanlar mikaile de direkt faksla falan ulaşmayı da opsiyonları arasına koyacaklardır. Yanlış zaman , yanlış insan ey mikail diye şakalaşabilirler valla belli de olmaz.

Benim en çok delirdiğim nokta; istanbul kar isyanını twitter dan başlatan güruhun çoğunun böyle sosyal noktada yüksek , kendini oradan buraya savuran , her bir boktan anlayan insanlar. Nasıl giydiriyorlar ama yetkililere allahım görseniz dışarıda soğuktan ölen insanların feryadı sanırsınız. Ben gerçekten bu algıyı henüz çözemedim, cidden tam manası ile kavrayamadım. Bunu yazan insanların kaçı acaba dönüp avrupa veya dünyada kar sonrası şehirlerde yaşanan keşmekeşlik hakkında bilgisi veya araştırmışlığı vardır merak etmekteyim. Mesela nerede yaşamak istersin diye sorsalar bu insanlara verecekleri cevaplardan en yüksek oyu alabilecek şehrin belediye başkanının daha geçen sene kar yağışı ve sonrası yüzünden ulaşım (özellikle metro) yüzünden ağzına sıçıldığını ne kadar bilirler veya ilgilenirler acaba ?

Evet kar yağışı İstanbul'u etkiliyor bu kaçınılmaz. Özellikle trafik konusunda can sıkan, insanı strese sokan , cinnete götürebilecek anlar yaşanıyor bu herkesin ortak kabulü. Fakat bu insanların yüzde kaçı kar yağışı öncesi araçlarda yapılması gereken testlerden, hazırlıklardan veya yapılması gereken hareketlerden dolayı kendilerini sorguluyor. En basitinden örnek ile araç kullanan,kullanmayan kaç kişi bugün oraya buraya küfür yağdırırken kar yağışının beklendiğinden haberdardı ? telefonlara yüklediği onlarca applicationlardan herhangi birisi mesela İstanbul'da var olan hava durumu ile ilgiliydi! yoksa cicişlerin memeleri daha popüler bir application muydu ?

Kabul etmiyorum arkadaş ben bu kadar isyanı. Herkes biliyorki hazırlığını yapmayan 5 araç yüzünden zaten yavaş ilerleyen trafik dayanılmaz bir hal alıp , yaşanan arızalar İstanbul'da herkesin hayatı mahvolurken kaç kişi kendisini suçlu hissediyor. 1950'lerde yapılan İstanbul yolları ve plansız bir şekilde büyüyen İstanbul için ne kadar uğraşırsan uğraş bunlardan kaçamayacağını insanlar ne kadar sorguluyor. İstanbul'a günde 5 milyon insan girerken bu kadar insanı taşıyan her vasıtanın ne olursa olsun buna yetişemeyeceğini kaç kişi yorumluyor.

İşte bu sinir harbinden sorduğum en son soru ; " Ey eleştirmeyi seven istanbul ikametçileri , siz süregelen hayatınızda ne kadar modern çağın gerektirdiği şekilde paylaşımcı , anlayışlı , metropole uygun şekilde yaşıyorsunuz da sizi yönetenlerden modern çağın ötesine geçip beni kusursuz yönet diyorsunuz. Vallahi sindiremiyorum , billahi sindiremiyorum.

Son sözümde kızmadığımı sandığınız yöneticelere olsun; " bu sene haberlerde hiç göremediğim kar yağışına karşı tuz stoğumuz hazır haberi demek bu günü hazırladı. 3 ton fazla tuz stoklayamaz mıydınız ey beceriksiz yönetenler ? "

14 Ocak 2012 Cumartesi

Gidenlerin Ardından


     


13.Cuma efsanesi anca bu kadar denk düşerdi tarihe.Biri siyasette,diğeri sporda iki değerli insan(beğenin ya da beğenmeyin) hayata veda etti.Her ölüm erken ölümdür hele ki gidenler ‘’değer’’ dediğimiz soyut kavramı ‘’somutlaştıranlardansa’’Ömür, Rauf DENKTAŞ  için çok güzel yazmış o yüzden ben Lefter’i yazmadan geçmek istemem.E  ne de olsa bu blogta ‘’değerler’’ üzerinedir (beğenin ya da beğenmeyinJ )
   Bizim kuşak bazı mevzuları ucundan azıcık yakaladı,bizden sonrakiler maalesef o treni kaçırdı.Neredeyse her futbolcunun bir lakabı olduğu,Sarı Fırtına Metin,Şeytan Rıdvan gibi yine Büyük Hasan,Küçük Şenol, Metin 3’lerin olduğu, futbolun içininde dışınında daha amatör ama daha mutlu olduğu zamanlar.500 milyara(o zamanın parası) Alpay’ın transferi ve Sergen’in Bjk de kalması sonrasında amatörlük gitti, hesapta profesyonellik geldi ama getirenler para aklama derdinde olduğundan onunda içi bomboş oldu...
  Babalarımızın zamanında ise Baba Hakkılar,Taçsız Krallar,Ordinaryüsler,Sinyorlar,Gode Cengizler,Gazcı Erol’lar...işte Lefter bu kuşağın ordinaryüsü bizlere nasip olmadı kendisini  izlemek lakin futbola olan sevgimiz kendisini tanımamıza vesile oldu.Kimdir Lefter diye elbetteki devam etmeyeceğim konuya bugün herhangi bir kanalı açın kim olduğunu saatlerce size anlatsınlar.Benim anlatmak istediğim bendeki Lefter kimdir ?İlk kez milli formayı Yunanistan’a karşı Atina’da giymiş,50 kere milli formayı giymeyi başarmış ilk kişi,Türk Spor Tarihin’de jubilesini yapmış ilk futbolcudur,klübüne bonservis bedeli ödenerek yurt dışına giden futbolcu...Kısacası bu ülke için çok büyük işler yapmış bir insan.6-7 olaylarında evini basma gafletine düşmüş karaktersiz faşistlerde olmuş, kendilerini tanımasına rağmen ‘’Ada’dan değillerdi’’ diyerek ipnelik sizde kalsına getirmiş mevzuyu(Bense böyle bir vatan evladına, böyle kahpelik yapanlara kendi ana dilimde piçku materina diyorum).Bu toprakların insanı olarak son nefesine kadar asla ayıp etmemiş ona en büyük ayıbı yapanlara rağmen.Güzel bir kuşağı,bir dönemi temsil eden az sayıdaki o çok güzel insanlardan biri daha aramızdan ayrıldı.Üzüldüğümüz aslında bu.Başını her adiliğe rağmen dik tutmayı başarmış insanlara veda ediyor olmak koyuyor.Dahası eli öpülesi başkanlar, alnı öpülesi topçular hiç olmadığı kadar az kaldı bizim için.


Aşağıdaki resmi bugün Facebookta  çok görmüşsünüzdür.Evet şimdi cennet çift forvet bir de onları şerek tribününden izleyen Rauf DENKTAŞ var.Eminim ki Gode Cengiz’de onlarla beraber
Mekanınız cennet,toprağınız bol olsun...

Elveda demeden gidenlerden: Rauf Denktaş

Kaç siyasetçi tanırsınız ve tanıdıklarınızdan kaç tanesinin kendine has hitap edilme şekli vardır?

Anayurdu, oturduğu evden sadece birkaç kilometre uzaklıktaydı ama bambaşka bir devletti orası. Bir zamanlar sokaklarında koşturduğu mahallesi artık onun mahallesi bile değildi. 87 yıllık hayatı boyunca orayı geri almayı istedi, yüzünü bile unuttuğu arkadaşları vardı belki de.

Devlet kurabilme şansına muktedir olabilen nadir insanlardandır O. Sizce neden gerek dahili gerek harici hiçbir siyaset mensubu insan O’nun hakkında kötü bir namede bulunmaz? 60 yıllık siyaset hayatında bulunmadığı yer, elini sıkmadığı lider, katılmadığı balo kalmamıştır. Hangi ülkeye giderse gitsin, hangi ortamda bulunursa bulunsun, her zaman nasıl davranılacağını, kati görgü meşrebini bilen nadir bir insan olmuştur. Eli kalem tutan, yazdığı eserler ile neşriyatın içinden gelen bir adam O. Sokakta dolaşır, halkının halini sorar, yoldan çevirir, elini sıkar, bütün Lefkoşa esnafını tanır, pasaportu yıpranmamış yenilerin dışında hepsi eski ahbabıdır.

O kadar düşmanın arasında “Türkiye olmadan cennete bile girmem” derdi.

Yabancı bir topluluk içinde bulunduğunda, dünya ona “Excellency” derdi. 12.01.2012’de dev bir çınar hayata gözlerini yumdu. Ruhun şad olsun, Ekselans Rauf Raif Denktaş.

Özleyeceğiz seni. Haydi tekrar anlat bize şu "çok yaşa baba" hikayesini.. 


10 Ocak 2012 Salı

Hepsi okumuş wonderkid'ler...


 
Yaşadıkları evi Google Maps'te arasanız dahi bulamayacağınız güzel insanlar topluluğuna, serinin son furyasını tattırmadan önce, transfer budget'larını çarçur etmelerini engellemek adına, daha önce hazırlamış olduğum bir alışveriş listesini paylaşmak istedim. Abramovic ve Sheikh Mansour'un bilgisayarlarında wallpaper olarak kullandıkları bu listeleri her yerde bulamazsınız. Bilgisayarlarından çaldım. Akıllı olun. Güçlü rakiplere karşı high defensive line, offside trap ve counter attack taktiklerinden vazgeçin. Delik deşik ederler. 4-5-1 ve sevgili target man'imiz Yaya Sanogo'yla orgazmın doruklarına ulaşın. Hadi eyvallah!

 GK


Futbolcu
Ülke
Yaş
Klüp
Bedel
David De Gea
İspanya
20
Manchester Utd
27.5M
Thibaout Courtois
Belçika
19
Atletico Madrid
12.25M
Wojciech Szczesny
Poland
21
Arsenal
6.5M
Bernd Leno
Almanya
19
Leverkusen
5.75M
ter Stegen
Almanya
19
Gladbach
4.8M
Kevin Trapp
Almanya
20
Kaiserslautern
4.3M
Rafael
Brezilya
21
Santos
3.9M
Neto
Brezilya
21
Fiorentina
2.8M
Renan
Brezilya
20
Corinthians
2.8M
Maxym Koval
Ukrayna
18
Dynamo Kyiv
2.6M
Matej Delac
Hırvatistan
18
Chelsea
2.4M
Pierrick Cros
Fransa
20
Sochaux
2.4M
Jason Steele
İngiltere
20
Middlesbrough
1.9M
Colin Coosemans
Belçika
18
Club Brugge
1.8M
Mika
Portekiz
20
Benfica
1.5M
Alex Smithies
İngiltere
21
Huddersfield
1.3M
Alphonse Areola
Fransa
18
PSG
1.2M
Laurentiu Branescu
Romanya
17
Juventus
0.9M
Vlado Giljen
Montenegro
21
Nacional Madeira
0.875M
Hobie Verhulst
Hollanda
18
AZ
0.725M


CD

Futbolcu
Ülke
Yaş
Klüp
Bedel
Phil Jones
İngiltere
19
Manchester Utd
26.5M
Sebastian Coates
Uruguay
20
Liverpool
11.5M
Mateo Musacchio
Arjantin
20
Villarreal
10.75M
Mamadou Sakho
Fransa
21
PSG
10.25M
Kyriakos Papadopoulos
Yunanistan
19
Schalke
10M
Joel Matip
Kamerun
19
Schalke
9.5M
Stefan Savic
Montenegro
20
Manchester City
9.5M
Raphael Varane
Fransa
18
Real Madrid
9M
Chris Smalling
İngiltere
21
Manchester Utd
7.5M
Nicolas Nkoulou
Kamerun
21
OM
7M
Breno
Brezilya
21
Bayern Munich
6.75M
Jordi Amat
İspanya
19
Espanyol
6.5M
Ezequiel Muñoz
Arjantin
20
Palermo
6.5M
Dedryck Boyata
Belçika
20
Manchester City
6M
Grant Hanley
İskoçya
19
Blackburn
6M
Ciaran Clark
İrlanda
21
Aston Villa
5.75M
Martin Kelly
İngiltere
21
Liverpool
5.5M
Jon Aurtenetxe
İspanya
19
Athletic
5.5M
Neuton
Brezilya
21
Udinese
5.25M
Danny Wilson
İskoçya
19
Liverpool
5M
Sergiy Kryvtsov
Ukrayna
20
Shakhtar
5M
Yaroslav Rakitskyi
Ukrayna
21
Shakhtar
4.6M
Jonathan Mensah
Gana
20
Evian
4.6M
Omer Toprak
Almanya
21
Leverkusen
4.4M
Kyle Bartley
İngiltere
20
Arsenal
4.2M
Nathaniel Chalobah
İngiltere
16
Chelsea
3.8M
Craig Dawson
İngiltere
21
West Brom
3.75M
Andreu Fontas
İspanya
21
Barcelona
3.5M
Saimon
Brezilya
20
Gremio
3.2M
Stefan Bell
Almanya
19
Frankfurt
3.1M
Gael Andonian
Fransa
16
OM
3M
Michele Camporese
İtalya
19
Fiorentina
2.9M
Nicolai Boilesen
Danimarka
19
Ajax
2.8M
Willy Boly
Fransa
20
Auxerre
2.7M
Tomas Kalas
Çek Cum.
18
Chelsea
2.7M
Sergi Gomez
İspanya
18
Barcelona
2.7M
Shane Duffy
İrlanda
19
Everton
2.4M
Romario
Brezilya
19
Internacional
2.3M
Rafael Toloi
Brezilya
20
Goias
2.2M
Dalton
Brezilya
21
Internacional
2.2M
Leonel Galeano
Arjantin
19
Independiente
2M
Matija Nastasic
Sırbistan
18
Fiorentina
1.9M
Sebastian Toro
Şili
21
Colo Colo
1.8M
Monty Gimpel
Almanya
17
Leeds United
1.1M
Ignasi Miguel
İspanya
18
Arsenal
0.825M
Ryan Bennett
İngiltere
21
Peterborough
0.45M
Siyanda Xulu
Güney Afrika
19
Sundowns
0.21M


DL, WBL

Futbolcu
Ülke
Yaş
Klüp
Bedel
Fabio
Brezilya
20
Manchester Utd.
7.5M
Jose Angel
İspanya
21
Roma
7M
Kieran Gibbs
İngiltere
21
Arsenal
6.5M
Ryan Bertrand
İngiltere
21
Chelsea
5M
Alex Sandro
Brezilya
20
Porto
4.5M
Arman Traore
Senegal
21
Q.P.R.
4.5M
Diego Contento
İtalya
21
Bayern Munich
4.4M
Gabriel Silva
Brezilya
20
Palmeiras
3.9M
Darvin Chavez
Meksika
21
Monterrey
3.3M
Juninho
Brezilya
21
Figueirense
3.1M
Jack Robinson
İngiltere
17
Liverpool
3.1M
Gabriel Araujo
Brezilya
19
Cruzeiro
3.1M
Dodo
Brezilya
19
Bahia
3M
Kevin Theophile-Catherine
Fransa
21
Stade Rennais
3M
Raphael Guerreiro
Fransa
17
Caen
2.7M
Heracles
Brezilya
18
Atletico Paran.
2.5M
Diogo
Brezilya
21
Anderlecht
2.4M
Timothee Kolodziejczak
Fransa
19
Lyon
2.1M
Benjamin Mendy
Fransa
16
Havre
2M
Massadio Haidara
Fransa
18
Nancy Lorraine
1.9M
Lucas Digne
Fransa
17
Lille
1.7M
Atila Turan
Fransa
19
Sporting CP
1.5M
Enric Saborit
İspanya
19
Athletic
1.4M
Gilian Wijnaldum
Hollanda
18
AZ
1.3M
Marco Capuano
İtalya
19
Pescara
1.1M
Jerome Roussillon
Fransa
18
Sochaux
1M
Maxime Poundje
Fransa
18
Nimes
0.575M


DR, WBR


Futbolcu
Ülke
Yaş
Klüp
Bedel
Rafael
Brezilya
20
Manchester Utd.
11.25M
Davide Santon
İtalya
20
Newcastle
8.25M
Cesar Azpilicueta
İspanya
21
OM
6.75M
Mario Fernandes
Brezilya
20
Gremio
6M
Kyle Walker
İngiltere
21
Tottenham
6M
Martin Montoya
İspanya
20
Barcelona
5.25M
Timothy Chandler
ABD
21
Nurnberg
5M
Dennis Diekmeier
Almanya
21
HSV
4.9M
Diego Renan
Brezilya
21
Cruzeiro
4.7M
John Flanagan
İngiltere
18
Liverpool
4.7M
Sebastien Corchia
Fransa
20
Sochaux
4.3M
Mario
İspanya
20
Villarreal
4.2M
Welder
Brezilya
20
Corinthians
3.6M
Dennis Appiah
Fransa
19
Monaco
3.6M
Galhardo
Brezilya
19
Flamengo
3.3M
Tony Jantschke
Almanya
21
Gladbach
3M
Julian Koch
Almanya
20
Dortmund
2.9M
Serge Aurier
Fildişi Sahilleri
18
Lens
2.8M
Michel
Brezilya
21
Almeria
2.7M
Marc Sirera
İspanya
18
Hercules
2.5M
James Hurst
İngiltere
19
Blackpool
2.5M
Loris Nery
Fransa
20
Saint-Ettiene
2.5M
Kenny Lala
Fransa
19
Valenciennes
2.3M
Sime Vrsaljko
Hırvatistan
19
Dinamo
2.3M
Peter Suswam
Nijerya
19
Vit. Setubal
1.6M
Romario
Brezilya
17
Vitoria
1.6M
Adam Matthews
Galler
19
Celtic
1.6M
Jordan Spence
İngiltere
21
Bristol City
1.6M
Lamine Gassama
Fransa
21
Lyon
1.5M
Mattias Johansson
İsveç
19
Kalmar
1.2M
Giulio Donati
İtalya
21
Padova
1M


DMC


Futbolcu
Ülke
Yaş
Klüp
Bedel
Yann M’Vila
Fransa
21
Stade Rennais
8.25M
Aleksandar Ignjovski
Sırbistan
20
Werder
7.5M
Oriol Romeu
İspanya
19
Chelsea
6.75M
Casemiro
Brezilya
19
Sao Paolo
6M
Taras Stepanenko
Ukrayna
21
Shakhtar
5.5M
Dan Gosling
İngiltere
21
Newcastle
5.25M
Francis Coquelin
Fransa
20
Arsenal
5.25M
Havard Nordtveit
Norveç
21
Gladbach
4.9M
Romulo
Brezilya
20
Vasco
4.4M
Ignacio Camacho
İspanya
21
Malaga
4.1M
Andrea Poli
İtalya
21
Inter
4.1M
George Thorne
İngiltere
18
West Brom
3.8M
Emmanuel Badu
Gana
20
Udinese
3.8M
Emmanuel Frimpong
Gana
19
Arsenal
3.7M
Airlton
Brezilya
21
Flamengo
3.6M
Christoph Moritz
Almanya
21
Schalke
3.5M
Luiz Antonio
Brezilya
20
Flamengo
3.4M
Amine Linganzi
Kongo
21
Blackburn
3.2M
Geoffrey Kondogbia
Fransa
18
Lens
3.2M
Filipe Soutto
Brezilya
20
Atletico Mineiro
3.1M
Eliaquim Mangala
Fransa
20
Porto
3.1M
Lucas Zen
Brezilya
20
Botafogo
2.9M
Josuha Guilavogui
Fransa
20
Saint-Ettiene
2.8M
Allan
Brezilya
20
Vasco
2.8M
Rodrigo Caio
Brezilya
17
Sao Paulo
2.8M
Ze Mario
Brezilya
19
Internacional
2.7M
Afriyie Acquah
Gana
18
Palermo
2.7M
Yannick M’Bone
Kamerun
18
Cannes
2.4M
Nampalys Mendy
Fransa
19
Monaco
2.4M
Christopher Missilou
Fransa
18
Auxerre
2.4M
Kamohelo Mokotjo
Güney Afrika
20
Feyenoord
2.1M
Rémi Mulumba
Fransa
18
Lorient
2.1M
Edu Ramos
İspanya
19
Villarreal
2M
Emre Can
Almanya
17
Bayern Munich
1.9M
Daniel Kofi Agyei
Gana
19
Fiorentina
1.8M
Jordan Ferri
Fransa
19
Lyon
1.7M
Rene Krhin
Slovenya
21
Bologna
1.7M
Kara
Senegal
21
Tromso
1.5M
Lorenzo Crisetig
İtalya
18
Inter
1.3M
Romuald Lacazette
Fransa
17
PSG
1.2M
Cheikou Kouyate
Senegal
21
Anderlecht
0.775M

MCFutbolcu
Ülke
Yaş
Klüp
Bedel
Andile Jali
Güney Afrika
21
Orlando Pirates
0,55M
Jordan Henderson
İngiltere
21
Liverpool
25.5M
Toni Kroos
Almanya
21
Bayern Munich
15.75M
Andre Ayew
Gana
20
OM
11.75M
Moussa Sissoko
Fransa
21
Toulousse
9.75M
Ilkay Gundogan
Almanya
20
Dortmund
9.75M
Mehmet Ekici
Türkiye
21
Werder
9.5M
Aaron Ramsey
Galler
20
Arsenal
8.5M
David Alaba
Avusturya
19
Bayern Munich
8.5M
Jack Rodwell
İngiltere
20
Everton
8.25M
Ander Herrera
İspanya
21
Athletic
8.25M
Leroy Fer
Hollanda
21
Twente
7.75M
Josh McEachran
İngiltere
18
Chelsea
7.25M
Koke
İspanya
19
Atletico Madrid
7.25M
Necip Uysal
Türkiye
20
Besiktas
7M
Fabian Delph
İngiltere
21
Aston Villa
7M
James McCarthy
İrlanda
20
Wigan
5.75M
Sebastian Rudy
Almanya
21
Hoffenheim
5.75M
Danilo
Brezilya
19
Santos
5.75M
Marco Hoger
Almanya
21
Schalke
5.25M
Jonjo Shelvey
İngiltere
19
Liverpool
5.25M
Ross Barkley
İngiltere
17
Everton
5M
Henri Lansbury
İngiltere
20
West Ham
4.6M
Barry Bannan
İskoçya
21
Aston Villa
4.6M
Kevin Strootman
Hollanda
21
PSV
4.6M
Franco Zuculini
Arjantin
20
Zaragoza
4.6M
Joel Obi
Nijerya
20
Inter
4.5M
Filipe Anderson
Brezilya
18
Santos
4.5M
Vitaliy Vitsenets
Ukrayna
20
Shakhtar
4.5M
Sergi Roberto
İspanya
19
Barcelona
4.2M
Fernando
Brezilya
19
Gremio
3.9M
Albin Ekdal
İsveç
21
Cagliari
3.9M
Mubarak Wakaso
Gana
20
Villarreal
3.9M
Edenilson
Brezilya
21
Corinthians
3.8M
Tinga
Brezilya
20
Palmeiras
3.8M
Denys Garmash
Ukrayna
21
Dynamo Kyiv
3.6M
Korey Smith
İngiltere
20
Norwich
3.3M
Wellington Nem
Brezilya
19
Figueirense
3.1M
Paul Pogba
Fransa
18
Manchester Utd.
3M
Jordi Clasie
Hollanda
20
Feyenoord
2.5M
Sanjin Prcic
Bosna Hersek
17
Sochaux
2.5M
Tom Cairney
İskoçya
20
Hull
2.4M
Zakaria Labyad
Fas
18
PSV
2.3M
Raphael Holzhauser
Avusturya
18
Stuttgart
2.2M
Jeff Louis
Haiti
18
Lemans
2.2M
Franck Bambock
Fransa
16
PSG
2M
Danilo
Portekiz
19
Parma
1.9M
Javi Espinosa
İspanya
18
Barcelona
1.8M
Kevin
İspanya
19
Zaragoza
1.8M
Markus Henriksen
Norveç
18
Rosenborg
1.6M
Florent Cuvelier
Belçika
18
Stoke
1.6M
Mats Rits
Belçika
17
Ajax
1.6M
Aron Gunnarsson
İzlanda
21
Cardiff
1.5M
Marco Verratti
İtalya
18
Pescara
1.3M
Ryan Tunnicliffe
İngiltere
18
Peterborough
1.2M
Simone Calvano
İtalya
17
Genoa
1.1M
Liam Palmer
İskoçya
19
Sheffield Wed.
0.4M

ML, AML


Futbolcu
Ülke
Yaş
Klüp
Bedel
Mario Gotze
Almanya
19
Dortmund
21.5M
Gareth Bale
Galler
21
Tottenham
16M
Antoine Griezmann
Fransa
20
Real Sociedad
12.25M
Andre Schurrle
Almanya
20
Leverkusen
12.25M
Konstantin Rausch
Almanya
21
Hannover
8.5M
Gokhan Tore
Türkiye
19
HSV
7.5M
Adem Ljajic
Sırbistan
19
Fiorentina
7.25M
Eugene Konoplyanka
Ukrayna
21
Dnipro
7M
Gaston Ramirez
Uruguay
20
Bologna
6.75M
Andriy Yarmolenko
Ukrayna
21
Dynamo Kyiv
6.5M
Pablo Sarabia
İspanya
19
Getafe
5.75M
Magaye Gueye
Fransa
20
Everton
5.5M
Alan Gatagov
Rusya
20
Dinamo Moscow
5.5M
Joel Campbell
Kosta Rika
21
Arsenal
4.6M
Marco Fabian
Meksika
21
Chivas
4M
Ezequiel
İspanya
20
Betis
3.9M
Nacer Chadli
Belçika
21
Twente
3.9M
Rodrigo Alborno
Paraguay
17
Inter
3.7M
Juan Carlos
İspanya
21
Zaragoza
3.2M
Jaime
İspanya
20
Granada
3.2M
Yohan Mollo
Fransa
20
Granada
3.1M
Jerson Cabral
Hollanda
20
Feyenoord
3M
Julian Luque
İspanya
19
Racing
2.3M
Tommy Oar
Australia
19
FC Utrecht
2.3M
Yassine El Ganassy
Belçika
20
Gent
1.7M
Carles Gil
İspanya
18
Valencia
1.6M
Maxime Lestienne
Belçika
19
Brugge
1.5M
Martin Zeman
Çek Cum.
21
Admira
1M
Zezinho
Brezilya
19
Bahia
0.9M
Iuri Medeiros
Portekiz
16
Sporting CP
0.9M
Rodney Sneijder
Hollanda
20
Utrecht
0.13M

MR, AMR


Futbolcu
Ülke
Yaş
Klüp
Bedel
Alex Chamberlain
İngiltere
17
Arsenal
19.25M
Marc Albrighton
İngiltere
21
Aston Villa
7.25M
Kiko Femenia
İspanya
20
Barcelona
7M
David Hoilett
Kanada
21
Blackburn
6.75M
Gabriel Torje
Romanya
21
Udinese
6.75M
Gerard Deulofeu
İspanya
17
Barcelona
6.25M
Ryad Boudebouz
Cezayir
21
Sochaux
6M
Bebe
Portekiz
20
Besiktas
5.5M
Vladimir Weiss
Slovakya
21
Espanyol
5.25M
Eduardo Salvio
Arjantin
21
Atletico Madrid
5.25M
Dudu
Brezilya
19
Dynamo Kyiv
5.25M
Marcel Risse
Almanya
21
Mainz
5M
Geraldo
Angola
19
Coritiba
3.9M
Younes Belhanda
Fas
21
Montpellier
3.8M
Negueba
Brezilya
19
Flamengo
3.4M
Henri Saivet
Fransa
20
Bordeaux
3.3M
Paul-Georges Ntep
Fransa
18
Auxerre
3M
Stephan El Shaarawy
İtalya
18
Milan/Genoa
2.9M
Raheem Sterling
İngiltere
16
Liverpool
2.9M
Ahmed Musa
Nijerya
18
VVV
2.9M
Serdar Gurler
Türkiye
19
Sochaux
2.6M
Xherda Shaqiri
İsviçre
19
Basel
2.6M
Keko
İspanya
19
Catania
2.5M
Giorgi Chanturia
Gürcistan
18
Vitesse
2.3M
Deniz Naki
Almanya
21
St. Pauli
2M
Junior Stanislas
İngiltere
21
Burnley
2M
Matej Vydra
Çek Cum.
19
Brugge
1.9M
James Forrest
İskoçya
19
Celtic
1.9M
Juan Iturbe
Arjantin
18
Porto
1.9M
Darko Lazovic
Sırbistan
20
Red Star
1.8M
Ivan Tomecak
Hırvatistan
21
Dinamo
1.4M
Alvaro Vadillo
İspanya
16
Betis
1.4M
Adnan Januzaj
Arnavutluk
16
Manchester Utd.
0.95M

AMC

Futbolcu
Ülke
Yaş
Klüp
Bedel
Thomas Muller
Almanya
21
Bayern Munich
24.5M
Alan Dzagoev
Rusya
21
CSKA Moscow
15M
Thiago
İspanya
20
Barcelona
13.25M
Sergio Canales
İspanya
20
Valencia
13.25M
Eden Hazard
Belçika
20
Lille
12M
Jack Wilshere
İngiltere
19
Arsenal
11.5M
Lewis Holtby
Almanya
20
Schalke
11.25M
Ganso
Brezilya
21
Santos
9.75M
Julian Draxler
Almanya
17
Schalke
9M
Tom Cleverley
İngiltere
21
Manchester Utd
9M
Roberto Firmino
Brezilya
19
Hoffenheim
8.5M
Lucas Moura
Brezilya
18
Sao Paolo
8.25M
Eric Lamela
Arjantin
19
Roma
7.25M
Miralem Pjanic
Bosna Hersek
21
Roma
7.75M
Jano
Gürcistan
18
Spartak Moscow
7.25M
Georginio Wijnaldum
Hollanda
20
PSV
6.75M
Coutinho
Brezilya
19
Inter
6.75M
Oscar
Brezilya
19
Internacional
6.5M
Moritz Leitner
Almanya
18
Dortmund
6.5M
Giuliano
Brezilya
21
Dnipro
6.5M
Gael Kakuta
Fransa
20
Chelsea
6.5M
Douglas Costa
Brezilya
20
Shakhtar
6.25M
Pajtim Kasami
İsviçre
19
Fulham
5.75M
Gylfi Sigurdsson
İzlanda
21
Hoffenheim
5.75M
Christian Eriksen
Danimarka
19
Ajax
5.25M
Alex Teixeira
Brezilya
21
Shakhtar
5.25M
James Rodríguez
Kolombiya
19
Porto
5.25M
Bernardo
Brezilya
21
Vasco
4.9M
Jan Moravek
Çek Cum.
21
Schalke
4M
Lulinha
Brezilya
21
Bahia
3.9M
Patrik
Brezilya
20
Palmeiras
3.9M
Thorgan Hazard
Belçika
18
Lens
3.5M
Sofiane Feghouli
Fransa
21
Valencia
3.4M
Eugene Shakhov
Ukrayna
20
Dnipro
3.4M
Rafinha
İspanya
18
Barcelona
3.1M
Levan Kenia
Gürcistan
20
Schalke
3.1M
Haris Vuckic
Slovenya
18
Newcastle
2.9M
Filip Djuricic
Sırbistan
19
Heerenveen
2.8M
Suso
İspanya
17
Liverpool
2.6M
Diego Suarez
Bolivya
18
Dynamo Kyiv
2.6M
Leonardo Bittencourt
Almanya
17
Cottbus
2.6M
Fernando Matos
Brezilya
19
Anderlecht
2.4M
Iago Falque
İspanya
21
Juventus
2.4M
Abdallah Yaisien
Fransa
17
PSG
2.4M
Mateo Kovacic
Hırvatistan
17
Dinamo
2.3M
Abdallah Yaisien
Fransa
17
PSG
2.3M
Kevin De Bruyne
Belçika
20
Genk
2.2M
Eyal Golasa
İsrail
19
Maccabi Haifa
2.2M
Kylian Hazard
Belçika
15
Lille
2.1M
Sotiris Ninis
Yunanistan
21
Panathinaikos
2.1M
John Fleck
İskoçya
19
Rangers
1.8M
Viktor Fischer
Danimarka
17
Ajax
1.8M
Cidinho
Brezilya
18
Botafogo
1.8M
Lorenzo Tassi
İtalya
16
Inter/Brescia
1.8M
Clement Grenier
Fransa
20
Lyon
1.7M
Adam Maher
Hollanda
17
AZ
1.6M
Wendel
Brezilya
19
Atletico Mineiro
1.4M
Lucas Andersen
Danimarka
16
AaB
1.4M
Erick Torres
Meksika
18
Chivas
1.4M
Sebastian Maier
Almanya
17
1860 Munchen
1.2M
Muhammed Demirci
Türkiye
16
Besiktas
0.85M
Saul
İspanya
16
Atletico Madrid
-

FC


Futbolcu
Ülke
Yaş
Klüp
Bedel
Pato
Brezilya
21
Milan
40M
Bojan
İspanya
20
Roma
17.75M
Romelu Lukaku
Belçika
18
Chelsea
16.75M
Stevan Jovetic
Karadağ
21
Fiorentina
14.25M
Mario Balotelli
İtalya
20
Manchester City
13.75M
Connor Wickham
İngiltere
18
Sunderland
13M
Iker Muniain
İspanya
18
Athletic
12.5M
Danny Welbeck
İngiltere
19
Manchester Utd
11M
Neymar
Brezilya
19
Santos
10.75M
Salomon Rondon
Venezuela
21
Malaga
10.5M
Son Heung-Min
Güney Kore
18
HSV
10.5M
Abel Hernandez
Uruguay
20
Palermo
9.5M
Tomas Necid
Çek Cum.
21
CSKA Moscow
9.5M
Daniel Sturridge
İngiltere
21
Chelsea
8M
Emilio Nsue
İspanya
21
Mallorca
7.75M
Federico Macheda
İtalya
19
Manchester Utd
7.5M
Alvaro Morata
İspanya
18
Real Madrid
7.5M
Lacina Traore
Fildişi Sahilleri
20
Kuban
7.5M
Leandro Damiao
Brezilya
21
Internacional
7.25M
Khouma Babacar
Senegal
18
Fiorentina
5.5M
Jordan Ayew
Gana
19
OM
5.5M
Nathan Delfouneso
İngiltere
20
Aston Villa
5.5M
Leandro
Brezilya
18
Gremio
5.25M
Ryo Miyaichi
Japonya
18
Arsenal
5.25M
Alvaro Vazquez
İspanya
20
Espanyol
5M
Luc Castaignos
Hollanda
18
Inter
5M
Francisco Alcácer
İspanya
17
Valencia
5M
Chris Wood
Yeni Zelanda
19
West Brom
5M
Kleber
Brezilya
21
Porto
4.8M
Kevin Volland
Almanya
18
Hoffenheim
4.7M
Josi Altidore
ABD
21
AZ
4.8M
Andre
Brezilya
20
Dynamo Kyiv
4.7M
Nile Ranger
İngiltere
20
Newcastle
4.4M
Vincent Aboubakar
Kamerun
19
Valenciennes
4.4M
Alex
Brezilya
20
Botafogo
4.3M
Caio
Brezilya
20
Botafogo
4.3M
Dellatorre
Brezilya
19
Internacional
4.1M
Jay Rodriguez
İngiltere
21
Burnley
3.9M
Guido Marilungo
İtalya
21
Sampdoria
3.9M
Walter
Brezilya
21
Porto
3.7M
Kolbeinn Sigþórsson
İzlanda
21
Ajax
3.7M
William Jose
Brezilya
19
Sao Paolo
3.6M
Ishak Belfodil
Fransa
19
Lyon
3.6M
Rodrigo
İspanya
20
Benfica
3.6M
Vaclav Kadlec
Çek Cum.
19
Sparta Prague
3.5M
Hervin Ongenda
Fransa
16
PSG
3.4M
Mattia Destro
İtalya
20
Inter
3.3M
Luuk de Jong
Hollanda
20
Twente
3.2M
Ji Dong-Won
Güney Kore
20
Sunderland
3.2M
Nelson Oliveira
Portekiz
19
Benfica
3.1M
Seba
Brezilya
19
Cruzeiro
3M
Lenny Nangis
Fransa
17
Caen
3M
Alberto Paloschi
İtalya
21
Chievo
2.9M
Mbaye Niang
Fransa
16
Caen
2.9M
Fode Koita
Fransa
20
Montpellier
2.8M
Cedric Bakambu
Fransa
20
Sochaux
2.6M
Martin Galván
Meksika
18
Cruz Azul
2.5M
Jose Baxter
İngiltere
19
Everton
2.5M
Yannis Tafer
Fransa
20
Lyon
2.4M
Taufic Guarch
Meksika
19
Estudiantes
2.4M
Souleymane Coulibaly
Fildişi Sahilleri
16
Tottenham
2.4M
Ronny Rodelin
Fransa
21
Lille
2.4M
Yaya Sanogo
Fransa
18
Auxerre
2.2M
Christian Benteke
Belçika
20
Genk
2.2M
Adam Campbell
İngiltere
16
Newcastle
2M
Christophe Aurier
Fransa
17
Lens
1.9M
Vaclav Kadlec
Çek Cum.
19
Sparta Prague
1.9M
Boakye
Gana
18
Genoa
1.8M
Marko Livaja
Hırvatistan
17
Cesena
1.7M
Lucas Piazon
Brezilya
17
Sao Paolo
1.5M
Miguel Medina
Paraguay
18
Udinese
1.4M
Carlos Fierro
Meksika
16
Chivas
1.1M
Memphis Depay
Hollanda
17
PSV
1.1M
Marco Bueno
Meksika
17
Pachuca
1.1M
Vitinho
Brezilya
17
Botafogo
0.67M
Leigh Griffiths
İskoçya
20
Wolves
0.24M